Слабкі макроекономічні дані Китаю та відсутність ознак відновлення попиту на сталь тиснуть на ціни залізної руди
Січневі ф’ючерси на залізну руду, що найбільше торгуються на Даляньській товарній біржі з початку вересня 2024 року впали на 10,8% – до 678,5 юанів/т ($95,6/т). На Сингапурській біржі котирування базових жовтневих ф’ючерсів станом на 6 вересня 2024 року знизились на 11,1% у порівнянні з ціною на 1 вересня – до $90,8/т.
На початку вересня котирування залізної руди сягнули річного мінімуму. При цьому, протягом серпня ціни на ЗРС коливались, з підвищенням наприкінці місяця. Максимальний рівень цін сягав $108/т, а мінімальний – $97,2/т (Даляньська біржа).
Покращенню настроїв у другій половині серпня сприяло поновлення надій на поліпшення попиту на сталь найближчим часом, але занепокоєння щодо високих портових запасів сировини стримувало зростання цін на ЗРС. Окрім того, простій деякої частини потужностей за рахунок технічного обслуговування стримав виробництво й пропозицію продукції.
З початком вересня ринок залізної руди зазнав найрізкішого падіння цін за останні два роки на фоні серії несприятливих макроекономічних результатів Китаю. Виробнича активність в країні протягом серпня впала до 6-місячного мінімуму. Сектор нерухомості також продовжував боротьбу з кризою попри низку заходів підтримки.
Додатковим фактором тиску на ринок сталі Китаю та очікуване споживання ЗРС є зростання напруги на основних експортних ринках. Дедалі більше країн захищають внутрішні ринки, вдаючись до різних заходів обмеження китайсього імпорту металопродукції. В довгостроковій перспективі втрата експортних потоків може створити колапс для китайської металургії, якщо внутрішній попит не відновиться.
Окрім того, у проміжок з 26 серпня – 1 вересня до портів Китаю спрямували понад 29 млн т залізної руди з Австралії та Бразилії, що на 10,9% більше порівняно з попереднім тижнем. Відвантаження з Бразилії зросли до максимуму з 2019 року. Невпинний потік сировини на китайський ринок в умовах поточної невизначеності й слабкого попиту неминуче призведе до подальшого тиску на ціни в короткостроковій перспективі.
«Немає ознак покращення попиту на металургійну продукцію, тому у виробників сталі мало можливостей для нарощування виробництва. Очікується, що тенденція до зниження цін на залізну руду продовжиться», – коментує Чжан Шаода, аналітик China Futures Co.
Аналітики Donghai Futures прогнозують, що ціни на залізну руду в короткостроковій перспективі, ймовірно, коливатимуться в межах $80-110/т. Однак підтримувати ціни на верхній межі цього діапазону буде складно.
Зазначимо, за очікуваннями ANZ Research ціни на залізну руду знаходитимуться в діапазоні $90-100/т до кінця 2024 року на тлі слабких фундаментальних показників Китаю. Згідно з найгіршим сценарієм котирування впадуть до $60-80/т.
Британський міжнародний комерційний банк HSBC Holdings очікує, що ціни на залізну руду у 2024 році будуть на рівні $100/т. Capital Economics прогнозує, що котирування цієї сировини варіюватимуться на рівні $99-100/т. На кінець наступного року ціни на ЗРС впадуть до $85/т.