Залізниця залишається єдиним шляхом для експорту та імпорту, а також наймасштабнішим способом вивезення біженців
Обсяг залізничних вантажних перевезень в Україні за перші дев’ять днів березня впав майже на 70% у порівнянні з аналогічним періодом минулого року. Приблизно однакові темпи падіння спостерігаються як у внутрішніх перевезеннях, так і експортно-імпортних.
З початку бойових дій істотно змінилася структура вантажів, що перевозяться. За перші дев’ять днів березня частка вугілля зросла з 18 до 29% за рахунок накопичення запасів ТЕС. Питома вага залізної руди залишилася на попередньому рівні – близько 30%, оскільки зараз це єдиний масовий експортний товар. Експорт чорних металів скоротився з торішніх 8% до нуля зараз, адже всі заводи переведені в режим простою. Частка нафти та нафтопродуктів збільшилася до 7% в умовах зміни джерел та маршрутів поставок. Якщо раніше поставки йшли з Росії та Білорусії, то зараз вони йдуть з Польщі та інших країн Європи.
Роль «Укрзалізниці» надзвичайно значуща в забезпеченні безпеки та економічного розвитку у воєнний час. Держкомпанія вже перевезла понад 2 млн біженців. Перевезення пасажирів залізничним транспортом на сьогоднішній день залишається найбезпечнішим способом пересування, який одночасно дасть змогу вивести із зон бойових дій якнайбільше людей.
Крім того, залізничні перевезення є єдиною експортною можливістю для України, коли російські військові кораблі блокують українські морпорти та можливості судноплавства Чорним морем. Залізорудні підприємства працюють із 50-відсотковим завантаженням через неможливість перевезення більшого обсягу продукції в напрямку європейських портів.
Також було заблоковано експорт сільськогосподарської продукції – до війни 95% зовнішніх поставок зернових йшло через морські порти. Обсяг експортного відвантаження зерна залізничним транспортом упав на 87% р./р. з 1 березня.
Водночас існує проблема низької пропускної спроможності прикордонних переходів з ЄС та різної ширини колії в Україні та країнах Європи. Для вирішення цієї проблеми «Укрзалізниця» планує подвоїти пропускну спроможність прикордонних переходів збільшення експортних поставок.
Держкомпанія також розробила маршрути доставки вантажів до кордонів ЄС з подальшим навантаженням у євровагони і просить бізнес сприяти організації таких пунктів перевантаження.