Заготівля брухту зростає, але галузь відчуває низку проблем, які обмежують її потенціал
За підсумками І півріччя обсяги заготівлі та споживання брухту зросли більш ніж на 60% порівняно з аналогічним періодом 2023 року. Така висока динаміка дає змогу говорити про те, що за підсумками року заготівля сировини може сягнути 1,75-1,85 млн т, поставки сировини внутрішнім споживачам можуть становити – 1,4-1,5 млн т.
Результати півріччя
У 2024-му році український ринок брухту показав високу динаміку зростання. За підсумками І півріччя основні індикатори ринку показали таку позитивну динаміку в порівнянні з аналогічним періодом 2023 року:
заготівля брухту – зростання на 62%, до 860 тис. т;
постачання сировини внутрішнім споживачам – зростання на 66%, до 687 тис. т;
експорт брухту – зростання на 35,3%, до 124,5 тис. т.
Для довідки: виробництво сталі в січні-червні зросло на 37% – до 3,87 млн т. Металурги йдуть з перевищенням наших прогнозів з виплавки сталі.
До основних проблем ломозаготівельної галузі у 2024 році можна віднести:
Складність бронювання працівників. Наша галузь не належить до категорії критично важливих для економіки, а у самій процедурі бронювання працівників спостерігається повний хаос – ми не розуміємо, кого та як бронювати.
Погіршення логістики. Через масову мобілізацію виникла проблема перевезень – різко впали міжобласні перевезення брухту автотранспортом. Ніхто не знає, чи доїде машина з брухтом до пункту призначення чи бригада робітників на об’єкт демонтажу: десь у дорозі можуть мобілізувати й водія, і транспорт. Перевезення у межах однієї області постраждали менше.
Обмеження роботи у прифронтових регіонах. Обласні військові адміністрації вводять обмеження на збирання брухту у прифронтових районах. Вивезення сировини можливе в обмежених обсягах та з великою кількістю паперових погоджень.
Різниця між внутрішніми та європейськими цінами на брухт – $160-180 за тонну. Рівень цін СРТ в Україні – $200-210/т, у Євросоюзі – $360-380/т. При цьому вимоги європейських споживачів до якості брухту вищі.
Дефіцит електроенергії. При цьому не можна сказати, що це перебої енергопостачання у травні-липні якось критично вплинули на компанії галузі. Для переробки брухту стали більше використовувати механізми та технології без електроживлення.
Ми оцінюємо, що доступність брухту в Україні трохи зросла через руйнування інфраструктури. Такий брухт заведено вважати амортизаційним, але його введення в оборот вимагатиме великої кількості паперів (експертизи, оцінки збитків та ін.) та мінімум 2-3 місяці на їх оформлення. Вже зараз є безліч прикладів розбирання на брухт завалів зруйнованих заводів, складів та ін.
Проблеми при експорті брухту
Пріоритетом для брухту залишаються поставки на внутрішній ринок, споживачі на якому почуваються зараз досить комфортно: працює система квотування поставок на металургійні заводи. Ми готові забезпечити ринок тими обсягами сировини, які потрібні внутрішнім споживачам.
Частина сировини прямує на експорт, хоча для цього є певні обмеження, що стримують його збільшення:
Велика кількість «паперових» процедур (отримання дозволів, експортних документів та ін.), які необхідно виконати для експорту брухту.
Високі вимоги до якості брухту. Європейські споживачі вимагають глибшої переробки брухту, ніж українські. Однак далеко не всі українські ломозаготівельники мають необхідні технічні можливості для забезпечення необхідної глибини переробки сировини.
Експортери брухту повинні «заморозити» оборотні кошти на тривалий період.
Логістичні обмеження. Через різну ширину колії, необхідність перевантаження на кордоні та ін. пропускна спроможність західних залізничних прикордонних переходів не перевищує 50 тис. т брухту на місяць. Нині на місяць експортується приблизно 20-25 тис. т брухту.
Очікування на кінець року
Станом на сьогодні ми бачимо, що галузь зможе досягти розрахункових показників, які були направлені нами до Мінстратегпрому для обліку при складанні балансу виробництва сталі та споживання брухту. Наприклад, фактичний показник ломозбору за січень-червень 860 тис. т дозволяє досягти очікуваного діапазону за підсумками 2024 року.
Прогнозний баланс ринку брухту виходить із передумови, що у 2024 році обсяг виробництва сталі становитиме 7-7,2 млн, припускаючи досягнення таких показників на кінець періоду:
заготівля брухту – 1,75-1,85 млн т;
внутрішнє споживання – 1,4-1,5 млн т;
експорт брухту – 250-300 тис. т.
Якщо загальна ситуація на глобальному ринку розвиватиметься в позитивному напрямку, то у 2025 році очікується збільшення ломозбору до 2 млн т.
Comments